GC Capillary Columns
- (2)
- (3)
- (2)
- (100)
- (5)
- (15)
- (1)
- (48)
- (20)
- (1)
- (1)
- (510)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (23)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (85)
- (2)
- (47)
- (7)
- (1,170)
- (3)
- (26)
- (41)
- (36)
- (4)
- (543)
- (2)
- (1)
- (11)
- (1)
- (22)
- (23)
- (34)
- (109)
- (3)
- (12)
- (27)
- (751)
- (1)
- (84)
- (1)
- (689)
- (3)
- (1)
- (926)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (161)
- (17)
- (15)
- (5)
- (34)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (54)
- (45)
- (591)
- (1)
- (4)
- (2)
- (6)
- (9)
- (4)
- (30)
- (3)
- (3)
- (1)
- (429)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (536)
- (1)
- (3)
- (2)
- (26)
- (164)
- (2)
- (31)
- (13)
- (3)
- (44)
- (3)
- (7)
- (8)
- (1)
- (211)
- (1)
- (3)
- (4)
- (81)
- (4)
- (12)
- (2)
- (3)
- (227)
- (8)
- (8)
- (7)
- (45)
- (19)
- (32)
- (4)
- (125)
- (15)
- (1)
- (25)
- (10)
- (2)
- (30)
- (7)
- (8)
- (4)
- (8)
- (3)
- (103)
- (7)
- (2)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (38)
- (3)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (23)
- (53)
- (21)
- (7)
- (1)
- (4)
- (19)
- (1)
- (2)
- (82)
- (23)
- (10)
- (2)
- (51)
- (13)
- (40)
- (9)
- (12)
- (13)
- (2)
- (18)
- (11)
- (4)
- (5)
- (84)
- (12)
- (41)
- (20)
- (10)
- (11)
- (7)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (4)
- (3)
- (10)
- (7)
- (3)
- (2)
- (2)
- (4)
- (6)
- (9)
- (5)
- (7)
- (18)
- (6)
- (34)
- (5)
- (13)
- (12)
- (13)
- (27)
- (7)
- (27)
- (4)
- (2)
- (15)
- (3)
- (22)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (55)
- (23)
- (10)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (14)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (8)
- (9)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (35)
- (14)
- (39)
- (20)
- (29)
- (1)
- (8)
- (22)
- (20)
- (5)
- (7)
- (30)
- (11)
- (7)
- (5)
- (17)
- (4)
- (9)
- (1)
- (10)
- (11)
- (3)
- (2)
- (1)
- (6)
- (9)
- (10)
- (29)
- (21)
- (13)
- (19)
- (1)
- (8)
- (5)
- (4)
- (4)
- (4)
- (30)
- (3)
- (426)
- (40)
- (243)
- (19)
- (9)
- (15)
- (1)
- (44)
- (75)
- (7)
- (403)
- (25)
- (32)
- (4)
- (39)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (94)
- (178)
- (125)
- (24)
- (5)
- (95)
- (35)
- (3)
- (6)
- (56)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ SLB™-IL60 Capillary GC Column, df 0.26 μm
Alternative to existing PEG/wax columns.
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ CHIRALDEX™ G-PN Capillary GC Column, df 0.12 μm
Exhibits high selectivity for lactones and aromatic amines.
Thermo Scientific™ TRACE™ TR-FFAP GC Columns
Maintains low-bleed even at elevated temperatures. Choose these columns for outstanding robustness in difficult-to-analyze separations.
| Max. Temperature | 240/250°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Trace™ TR-FFAP |
| Polarity | Polar |
| USP Type | G25, G35 |
MilliporeSigma™ Supelco™ β-DEX™ 225 Capillary GC Column, df 0.25 μm
Capillary GC column is also known as open tubular column. The carrier gas flows through the central aperture and is unrestricted throughout the length of the column.
MilliporeSigma™ Supelco™ TCEP Capillary GC Column, df 0.44 μm
The unique chemistry of the phase allows for specialized separations.
MilliporeSigma™ Supelco™ Supel-Q™ PLOT Capillary GC Column, df 15 μm
Porous-layer open-tubular (PLOT) columns are a powerful tool used in gas chromatography for analysis of fixed gases, light hydrocarbons and volatile solvents. They are mostly preferred over traditional columns.
MilliporeSigma™ Supelco™ α-DEX™ 120 Capillary GC Column, df 0.25 μm
Capillary GC column is also known as open tubular column. The carrier gas flows through the central aperture and is unrestricted throughout the length of the column.
Thermo Scientific™ TraceGOLD™ TG-225MS GC Columns
Achieve higher thermal stability and increased efficiency using these columns.
| Max. Temperature | 220/240°C |
|---|---|
| Stationary Phase | TraceGOLD™ TG-225 MS |
| Polarity | Polar |
| USP Type | G7, G19 |
MilliporeSigma™ Supelco™ α-DEX™ 225 Capillary GC Column, df 0.25 μm
Capillary GC column is also known as open tubular column. The carrier gas flows through the central aperture and is unrestricted throughout the length of the column.
Thermo Scientific™ TraceGOLD TG-17MS GC Columns
Use these columns for GCMS applications that require more polarity than a 5% phenyl column.
| Max. Temperature | 300/320°C |
|---|---|
| Stationary Phase | TraceGOLD™ TG-17 MS |
| Polarity | Mid-Polar |
| USP Type | G43 |
MilliporeSigma™ Supelco™ PTA-5 Capillary GC Column, df 0.50 μm
PTA-5 Capillary GC Column was used in solidphase microextraction (SPME) and gas chromatography-mass spectrometry, performed for the analysis and screening of 21 amphetamine-related compounds in urine.
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-1 Capillary GC Column, df 0.50 μm
Used for traditional general purpose applications, where a non-polar column is required.
| Max. Temperature | -60°C to +300°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Packing Material | Poly(dimethyl siloxane) |
| Diameter (Metric) Inner | 0.53 mm |
| Polarity | Non-Polar |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.50 μm |
| USP Type | G1, G2, G9 |
| Product Line | SPB |
Thermo Scientific™ TraceGOLD™ TG-200MS GC Columns
Resolve compounds that phenyl and cyano phases cannot using a low-bleed GC column with an exceptionally inert phase.
| Max. Temperature | 320/340°C |
|---|---|
| Stationary Phase | TraceGOLD™ TG-200 MS |
| Polarity | Mid-Polar |
| USP Type | G6 |
MilliporeSigma™ Supelco™ SLB™-IL60i Capillary GC Column, df 0.20 μm
Alternative to existing PEG/wax columns.
| Max. Temperature | 35°C to 280°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Packing Material | 1,12-di(tripropylphosphonium)dodecane bis(trifluoromethanesulfonyl)imide |
| Diameter (Metric) Inner | 0.25 mm |
| Polarity | Polar |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.20 μm |
| USP Type | None |
| Product Line | SLB |
Thermo Scientific™ TracePLOT™ TG-BOND Alumina GC Columns (Na2SO4 Deactivation)
Use Thermo Scientific™ TracePLOT™ TG-BOND Alumina GC Columns for linear and quantitative analysis of polar unsaturated hydrocarbons.
| Stationary Phase | TracePLOT™ TG-BOND Alumina |
|---|